Analfabetizmi digjital godet Europėn

Shko poshtė

default Analfabetizmi digjital godet Europėn

Mesazh nga Admin prej Sat Oct 13, 2007 9:05 am

Europa humb miliarda dollarė investime pėr shkak tė mungesės sė fuqisė punėtore tė kualifikuar dhe teknologjikisht tė orientuar, thuhet nė raportin e Komisionit Europian.
Poashtu tėrhiqet vėrejtja qė 40 pėr qind e qytetarėve europianė vuajnė nga "analfabetizmi digjital", dhe se mungesa e fuqisė punėtore kualitative ngadalėson realizimin e projekteve tė reja. Prandaj miliarda dollarė tė investimeve potenciale nė vend se nė Europė pėrfundojnė nė tregjet e reja me rritje tė shpejtė, si India dhe Kina, ku ēdo vit dalin disa qindra mijėra inxhinierė tė rinj.
Pėr tė zbutur sadopak deri diku kėtė problem nė Komisionin Europian kanė paralajmėruar njė varg iniciativash, si e-Inclusion, qė ka pėr qėllim qė deri nė vitin 2010 tė pėrgjysmojė analfabetizmin digjital.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 12
Registration date : 19/09/2007

Shiko profilin e anėtarit http://web-alternativa.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi