Lėvizja Vetėvendosje !

Shko poshtė

default Lėvizja Vetėvendosje !

Mesazh nga Admin prej Fri Sep 28, 2007 10:43 am

Lėvizja Vetėvendosje !
duhet pėrkrahur
Mėrgata shqiptare gjatė gjithė historisė sė saj e ka dhėnė kontributin e vetė pėr atdheun . Ajo , edhe sot ,kur atdheu ėshtė nė rrezik ,do ta jep kontributin e vetė . Mėrgata shqiptare u la anash padrejtėsisht dhe u harrua e tėra me njėherė pas luftės ,nga ata qė na volėn sa herė deshėn nė emėr tė atdheut ,porse nė tė vėrtet i mbushen gjepat e vetė .Krijuan pasuri qė as vetė nuk e din se ku ju fillon e as ku ju mbaron . Ndonėse lufta pėr liri nuk u kurorėzua me pavarėsinė e Kosovės , ata vlerėsuan se ndihma jonė nuk ju duhet mė . Si dukėt mė shumė se lirin e atdheut e kishin dashur lirin dhe pasurin e tyre personale . Nė momentin kur u bėn ““lider ““ harruan betimin e dhėnė para Flamurit ,harruan amanetin e dhėnė ndaj shkove tė rėnė nėpėr beteja gjithandej Kosovės . Mbase nuk ėshtė thėnė kotė se luftėn pėr liri e projektojnė tė menēurit ,e bėjnė trimat ,ndėrsa e gėzojnė matrapazėt . Dhe ,pėr fatin ton tė keq, kėshtu edhe ka ndodhur. Matrapazėt kanė zėnė majėn e piramidės politike dhe po na zėnė frymėn . Mjerė ata qė janė aty, si dhe ata qė synojnė tė hyjnė nė kėtė piramidė,ngase kjo piramidė politike ėshtė ndėrtuar me gėnjeshtra: gjithēka ka aty pėrveē nderit dhe ndjenjės atdhetare . Sa mė parė qė do tė rrėnohet kjo piramidė e gėnjeshtrave ,liria do tė jetė mė afėr nesh .Frymėmarrja jonė do tė jetė mė e pastėr,sepse kjo piramidė ka filluar tė kundėrmoj dhe nėse nuk e rrėnojmė do tė na helmoj tė gjithėve . Atdheu ynė i dashur sot ndodhet para sprovave tė shumta dhe tepėr tė rrezikshme .Andaj ,thirrja juaj pėr ndihmė drejtuar ne mėrgimtareve ėshtė kuptimplote dhe me vend . Lėvizja VETĖVENDOSJE ! e ka mė shumė se askush tjetėr tė drejtėn morale dhe kombėtare pėr tė kėrkuar ndihmė ,ngase ju ishit ajo drita sado e vogėl nė fillim ,po qė erdhi duke u rritur e qė do tė rritet edhe mė shumė kur tė gjithė ta kuptojnė mashtrimin e madh qė kanė bėrė me ne .Ju na ndriēuat rrugėn. Edhe unė si shumė mėrgimtarė tjerė isha nė atdhe , pėr tu ēmallur me miqtė dhe tė afėrmit e mi . Por a u ēmalla a u ēlodha ? Fatkeqėsisht , jo . Sepse atdheun tim nuk e pashė ashtu si desha ta shoh . Kudo njerėz tė lodhur nga hallet e jetės . Fytyrat e tyre thuajse ishin bėrė njė - ishin ngrirė nė pritje. Krijoja pėrshtypjen se vetėm pritja ju kishte mbetur .Qartazi lexoja nė fytyrat e tyre : ne jemi populli qė po presim , e deri kur nuk e din as Zoti . Kot e kisha kur nė mbrėmje doja ti shikoja lajmet ,apo edhe tė shkruaja ndonjė kujtim me kompjuterin tim ,sepse si pėr inat ikshin dritat e mbetsha nė terr . Qiriu ishte shpėtimi i atyre njerėzve .Sa shpesh e kamė pėrsėritur kėto ditė :ēka po ndodh me ne ? Nėse para lufte politika u krenua me gjeneratat e podrumeve ,sot politika le tė krenohet me gjeneratat e territ ,sepse vetėm terr e varfri janė duke krijuar . Nuk ėshtė turp tė jesh i mjeruar , por turp ėshtė tė pajtohesh me mjerimin . Po kamė frik se ne jemi pajtuar me kėtė tė keqe ,sepse asnjė popull tjetėr nė bot s“do ta duronte kėtė gjendje poshtėrimi . Kudo nėpėr rrugėt e Kosovės shihen njerėz qė kėrkojnė lėmosh . Njė ditė ,derisa po ecja rrugėve nė qytetin e besėlidhjes shqiptare, mu afrua njė njeri i shtyrė nė moshė .Nga fytyra e tij e lexova se ka njė hall . I thashė : fol axhė ,ēka mundem tė ndihmoj ? Jam i sėmur nga veshka, isha te mjeku, mi ka dhėnė do barna po ... dhe ju ndal zėri .Pastaj vazhdoi: jo bre nuk po tė ngushtoj as ty ,se ... Fol tė lutem ,ne jemi njerėz dhe tė gjithė kemi halle , i thashė .“E vdeksha unė mė mirė“, ma ktheu, “nuk kam para pėr barna “,dhe pa dashje filluan ti rridhnin lotėt . Dora e dijė kėrkonte diēka nėpėr xhepat e setrės sė tij .E nxori njė foto nga aty .““Ky ėshtė djali im. Ka qen ushtarė nė UĒK .Ka rėnė nė luftė““- mė tha . Pėr njė ēast humba i tėri, ēdo gjė pėrreth meje u shkri . Si !?,ju jeni baba i dėshmorit !?Po ,mu pėrgjigj me njė zė qė vėshtir kuptohej . Ky rast mė bėri tė mendoj shumė. Babai i dėshmorit nuk ka tė holla pėr barna !.Po biri i tij a nuk ra pėr ditė mė tė mira, pėr njė Kosovė tė re ? Po thash, tė tillė janė politikanėt tan :dėshmorėt ju duhan vetėm nėpėr fushata pėr tė promovuar vetveten e tyre .E, pastaj , familjet i tyre i lėnė nė rrugė qoftė edhe pėr tė kėrkuar dy ero pėr barna . Ky rast tregon mė sė miri se ku na kanė katandisur politikanėt tanė .Kėshtu mė nuk shkon .Mėrgata shqiptare duhet tė aktivizohet pėrsėri sepse roli i saj ishte dhe do tė jetė i njė rėndėsie tė veēantė .Motoja jon gjatė luftės ishte ““Atdheu nė Rrezik- Vendlindja Thėrret!““ . Atdheu ėshtė nė rrezik , ai po na thėrret nėpėr mes zėrit tė VETĖVENDOSEJE!-s ,ati zėri qė kurrė s“ka pėr tu ndalur deri sa populli ynė ta realizoj tė drejtėn e tij pėr vetėvendosje .Mėrgimtar tė dashur, ju kurrė nuk u lodhet pėr atdheun , gjithēka dhatė pėr tė .Bėjeni edhe kėsaj here . Ti tregojmė gjithė botes se ne nuk jemi qyqar sikur Grupi i Unitetit, tė cilit i ka humbur rruga nė oborr , por jemi popull qė dimė dhe mundemi tė realizojmė tė drejtėn ton pėr vetėvendosje . Unė do ta pėrkrahi thirrjen e VETĖVENDOSJE!-s pėr ndihmė .Bėje edhe ti .Bėjeni edhe ju tė gjithė . Tė dalim faqebardhė me VETĖVENDOSE!-n nė ballė .Atdheu ka nevojė pėr ne .Ē“kuptim ka jeta pa atdhe ? Mė mirė se ne mėrgimtarėt kush tjetėr e ndjen mungesėn e tij .Pėrkraheni VETĖVENDOSJE!-n qė sa mė par ti ndalim gdhendjet e huaja nė shpirtin tonė, nė trupin tonė .

Admin
Admin

Numri i postimeve : 12
Registration date : 19/09/2007

Shiko profilin e anėtarit http://web-alternativa.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi